Tüm Sözlükler
19 record(s) found.

 • TATLILARHer çeşit tatlı güzel geçime, sevinç ve mutluluğa, cimrilikten kurtulup cömertlik sıfatını kazanmaya, ilim ve iman lezzetine, günahkar için dünyanın geçici ve aldatıcı hazlarına, hastalıktan şifaya, mahkumun kurtulmasına, yolcunun dönmesine, tövbe ve isttiğfara, güzel ve etkili söze, insana dünyayı zehir eden her türlü durum ve olayın zıddı olan şeylere, Tatlıcı görmek nikaha, insanlara iyilik yapan cömert ve şerefli kimseye ve müjdeye delalet eder.

  Dream Dictionary of Phrase
 • TATLILAR-AŞURE GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI2.5 su bardağı 1. Akşamdan bir tencereye buğday veaşurelik buğday pirinç konur, yıkanır. Üzerine dört(üzerlerinin kabuğu parmak basacak şekilde su konur.alınmış) (Tabii ki buğday ve pirinç evvelden1 çay bardağı kuru ayıklanır.fasulye 2. Ertesi sabah şişen buğday ve1 çay bardağı pirinç pirinç yıkanır. Üzerlerine 25 bardak6 su bardağı toz kadar su katılır. Ateşe konur,şeker kaynamaya başlayınca ateşi kısılır,1 çay bardağı çok hafif ateşte kaynatmaya devamçekirdeksiz üzüm edilerek, beş altı saat pişirilir.5 adet incir Buğday ve pirinçler iyice yumuşar.2 tane portakalın 3. Yine akşamdan ıslatılmış nohut vekabuğu. fasulyeler de ayrı ayrıpişirilirler. Nohut ve fasulyelerinkabukları soyulsa daha iyi olur.Üzüm ayrı olarak haşlanır. Portakalkabukları ince kıyılır, haşlanır,incirler küçük parçalara bölünür. Bumalzemelerin hepsi pişen pirinçlibuğday içerisine katılır, bir tahtakaşıkla karıştırılarak kaynatılır,suyu azsa biraz daha su ilaveedilir. En sonunda şekeri katılır,beş on dakika kadar yine kaynatılır.Kâselere doldurulur, üzerlerinearzuya göre gülsuyu, kavrulmuş,dövülmüş badem içi, çekilmiş cevizveya fındık serpilir.NOT:Aşure sütlü tatlıların başına geçti.Harf sırasına göre öyle denk geldi.Aşure hafif tatlı olmasındansütlüler içine katıldı. Bununlabirlikte aşurenin de sütlüsüyapılabilir.Pişmiş buğdayı sulandırmak için suyerine süt katılır. Aşuremiz böylecedaha nefis olur.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-BAĞDAT MUHALLEBİSİ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 kilo süt 1. Bir litre süt ocağa konup,1 bardak şeker kaynatılır, aşağı yukarı bu kaynakta1 fincan pirinç unu karıştırıp savururak on beş dakika1 kaşık nişasta kadar devam ettirilir. Şekeri konur,1 kahve kaşığı damla karıştırılır, kaynatılır.sakızı 2. Ayrı bir kapta nişasta ve pirinç1 fiske tuz. unu ile toz haline getirilmiş sakız,az bir soğuk su içerisinde ezilir.3. Kaynamakta olan şekerli sütten üçkaşık kadar alınır.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-GÜLLAÇ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI6 yaprak güllâç 1. Sütün yarısı şekerle kaynatılır.3 bardak süt Bir tarafa bırakılır, soğutulur.1 bardak toz şeker 2. Sütün kalan yarısı da sade olarak1 çay bardağı iç kaynatılır, soğutulur.(dövülmüş ceviz vb.). 3. Güllâçların yaprak halinde bütünolarak sığacağı bir tepsiye şekersizsüt soğuk olarak dökülür. Güllâçlarbirerbirer bu süt içerisindeyumuşatılır. Ancak sütte fazlabırakılmayıp, hafif yumuşakbükülecek şekilde iken çıkarılır.4. Çıkarılan bu güllâç, bohça katlargibi katlanır, dört köşe halinegetirilir. İçerisine dövülmüş cevizkatılır. Cevizler görünmeyecekşekilde kapatılır, alt üst ederekdüz bir tabağa sıralanır. Böylecealtı adet güllaç bittikten sonraayrılan şekerli süt üzerine dökülür.Zaman zaman kaşıkla üstlerinin kurukalmaması için kenardan alınan sütüzerine dökülür. Güllâçlar sütü tamçektikten sonra tabaklara alınır.Gül suyu serpilerek sofrayagötürülür.5. Güllâçlar yapıldıktan sonra hemenyenmelidir. Bekletilirse sütlüşurubunu çeker. Kurumaya başlar, ozaman yedekte şekerli sütbulundurmak lâzımdır. Yeneceğindeher tabak üzerine dökmek gerekir.NOT:Genellikle iç olarak Güllâçlarakaymak, ağartılmış, dövülmüş badem;dövülmüş ceviz, evvelce pişirilipsoğutulmuş koyuca muhallebi,dövülmüş fıstık, dövülmüş fındıkkonur. Güllâçlar içe konan ne iseona göre ad alırlar.Dikkat:Güllâç alırken tazesini almaklazımdır. Bayat güllâçlar peklezzetli olmaz, yapılan masrafadeğmez.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-KARAMELLİ MUHALLEBİ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 yumurta 1. Önceden bir yumurta çırpılır,3 su bardağı süt buna soğuk süt, nişasta, şeker (BirYarım su bardağı su buçuk bardak şekerden 2 çorba kaşığı3 çorba kaşığı şeker karamel için ayrılır) eklenip,nişasta iyice karıştırılır. Bir kenara1 kibrit kutusu konur.büyüklüğünde margarin 2. Kuru bir tencerenin dibine,1.5 su bardağı toz ayırdığımız 2 çorba kaşığı şekerşeker konur. Tencere hafif ateş üzerine1 fincan iri kıyılmış oturtulur. Şeker eriyip, birazfındık. esmerleşinceye kadar karıştırılmadanocakta tutulur. Üzerine yarım bardaksu dökülür, eriyinceye kadarkaynatılır.3. Buna evvelce hazırlanmış olan birnumaradaki malzemeler eklenir, tahtabir kaşıkla devamlı karıştırılarakkoyulaşıncaya kadar pişirilir.İneceğine yakın margarin eklenir,bir taşım daha kaynatılır, ocaktanalınır.4. Uygun servis kaplarına alınarakbuzdolabında soğutulur. Servisyaparken üzerine kıyılmış fındıkserpilir.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-KAYMAÇİNA GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak koyun sütü 1. Süte şeker katılarak güzelce6 yumurta pişirilir. Ocaktan alınır, soğumaya1 bardak şeker bırakılır.2. Altı yumurta kırılır, beyazıylabirlikte güzelce çırpılır, soğuyansüte karıştırılır.3. Yumurtayla şekerli süt tekrargüzelce karıştırılır, bir tepsiyedökülür. Sıcak fırına sürülür. Üzeripul pul kahverengi oluncaya kadarpişirilir.4. Soğutulduktan sonra hemenyenilmelidir. Bir kısmı ayrılıpbekletilmez, hepsi birden yenir.Parçalandıktan sonra biraz duruncasulanır.NOT:Bu tarifi Pirlepe'den gelensoydaşlarımızdan aldık. OradaTürkler arasında pek meşhurmuş,unutulmasını istemedik.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-KAYMAÇİNA (2) GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak koyun sütü 1. Süt kaynatılır, soğutulur.6 yumurta 2. Soğutulmuş veya ılık haldeki6 kaşık un sütten bir miktar alınır. İçerisine1 fincan şeker. elenmiş un katılır. İyiceŞurubu için: karıştırılır ki un içerisinde top2 bardak şeker top kalmasın.1.5 bardak su 3. Ayrı bir kapta sarısıyla birliktealtı yumurta köpük haline gelinceyekadar aralıksız dövülür.4. Hazır sütün içerisine dövülenyumurtalar, bir fincan şeker vesütte ezilen un katılır. Hepsikarıştırıcı telle dövercesinekarıştırılır. Hafif yağlanmıştepsiye dökülür. Ve hafif ısıdakifırında üzeri pembeleşinceye kadarpişirilir. Fırından çıkınca; evvelcehazırlanan iki bardak şeker ve birbuçuk bardak su ile yapılan şerbetsoğuk olarak dökülür. Şurubunuçekince yenir.NOT:Bu ikinci tarifi de Rumeli'nin İpektarafından gelen soydaşlarımızdanaldık. Orada Türkler'in yüzlerce yılbu tatlıyı yapıp, yedikleri yakınbir dostumuzdan öğrenildi, burayakaydedildi.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-KAZANDİBİ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak halis süt 1. Süt iyice kaynatılır, şekeri1 fincan pirinç unu konur yine kaynatılır.1 fincan nişasta 2. Ayrı bir kapta pirinç unu ve1 bardak toz şeker nişasta birlikte soğuk su ile duruca1 fiske tuz. eritilir..3. Kaynayan şekerli sütten birkaçkaşık pirinç unlu nişasta eriyiğinekonur, hemen karıştırılır.4. Üç numaradaki bu karışımkaynamakta olan süte yavaş yavaşkarıştırılarak akıtılır. Bir tahtakaşıkla dibini de kazıyarak çabukçabuk 20-30 dakika kadar iyicemuhallebi koyulaşıncaya kadarpişirilir.5. Kalınca bir tepsiye gayet hafifyağ (sade yağı olursa daha iyi olur)sürülür. Pişen muhallebi bir buçukparmak kalınlığında düzgüncedökülür.6. Kızgın ateş üzerinde kenarlardanbaşlayarak tepsiyi çevire çevirealtının yanık bir hal alması teminedilir. Bu işlem biraz beceriisteyen bir iştir. Dibinin hertarafı güzelce tutturulduktan sonraateşten alınır. İyice soğumaya terkedilir. Hatta buzdolabına konur.Kare halinde parçalara kesilir. Birspatula ile dibi kazınarak alınır,servis tabağına ters yüz edilerekkonur. Üzerine gül suyu dökülür.NOT:Kazandibi fırında pişirilirsefırının yalnız altı yakılır veyalnız altı kızartılır. Fırındançıkar çıkmaz hemen tepsi soğuk suyaoturtularak, soğutulur.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-KEŞKÜL GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak süt 1. Eskiden buna keşkülü fukara1 bardak şeker denirdi. Bir kapta iç bademler1 çay bardağı badem kaynar suda birkaç dakika tutulur,1 fincan pirinç unu sudan alınır, parmak uçlarıyla1 kaşık nişasta bademler bastırılarak kabuklarından1 fiske tuz çıkarılır. Ya havanda dövülür veya1 fincan çam fıstığı püre makinesinden geçirilir. Enveya Antep fıstığı. iyisi bademler üzerine toz şekerserperek havanda macun gibidövmektir.2. Bu bademlerin yarısından ziyadesialınarak kaynamakta olan dört bardaksüt ve şekere katılır.3. Pirinç unu, nişastayı bir çaybardağı soğuk su içinde ezip sütemacun gibi akıtarak devamlıkarıştırılır. Bir fiske tuz dakatılır. Bu karıştırma yirmi dakikakadar tahta kaşıkla yapılır.Koyulaşıp, sakız gibi olunca kalanmacun haline getirilmiş bademlerilave edilir. Bir iki dakikakarıştırıldıktan sonra ateştenindirilir, tabaklara alınır.4. Üzerine arzuya göre hindistancevizi tozu, kavrulmuş çam fıstığıveya kavrulmuş tuzsuz Antep fıstığıserpilir.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-KREMA GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak süt 1. Süte şekerin yarısından fazlası1 bardak şeker ve bir tutam tuz katılarak4 adet yumurta sarısı kaynatılır.1 fincan pirinç unu 2. Ayrı bir tencereye dörtYarım fincan nişasta yumurtanın sarısı, kalan şeker ile1 tutam tuz vanilya tozu da katılarak telle1 kahve kaşığı toz güzelce dövülür. Sonra pirinç unu,vanilya. nişasta (Patates nişastası tercihedilir) katılarak tekrarkarıştırılır, bir iki dakikadövülür.3. Dövülen bu malzemeler içerisinesoğumaya bırakılan süt sicim gibiakıtılarak bir taraftan da tel ilegüzelce karıştırılarak ateş üzerinekonur. Ateş üzerinde iken telletencerenin dibinden ve etrafındansüratlice karıştırılarak pişirmeyedevam edilir. Koyulaşınca hementabaklara alınır. Soğumayabırakılır. Soğuduktan sonra servisyapılır.NOT:Bu kremanın içerisine 2 numaradakiişlem yapılırken çikolata kıyarakveya yarım fincan kakao koyarakçikolatalı krema da yapılabilir.Hatta pişerken istenilen reçellerdenbiri de katılır.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-LİMONLU PUDİNG GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI2 limon 1.Fırını 180 derecede ısıtın. Oval100 gram (6,5 çorba bir fırın kabını yağlayın. Bir kaptakaşığı) tereyağ veya limon kabuğunu, tereyağ veyamargarin margarini ve şekeri iyice100 gram (6,5 çorba karıştırın. Daha sonra yumurtakaşığı ) tozşeker akları, un, badem ve kabartma tozunu3 yumurta da ekleyerek karıştırmaya devam50 gram (6,5 edin.çorbakaşığı) un 2. Bu karışıma limon suyu ve sütü de25 gram (1/3 su ilave ettikten sonra bir kere dahabardağından biraz karıştırın. Önceden hazırladığınızfazla) badem fırın kabına döktükten sonra kabı,1 çay kaşığı kabartma içi yarısına kadar su dolu geniş birtozu kabın içine yerleştirin.300 ml. (1 su 3.Pudingi 40-45 dakika pişirin.bardağından biraz Üzerine pudra şekeri serptiktenfazla) süt sonra servis yapın.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-MANDALİNALI KREMA GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI2 adet mandalina 1. İki mandalina kabuğu ince ince2 bardak süt kıyılır, cezvede bir taşım1 bardak şeker kaynatılır, suyu süzülür.3 yumurtanın sarısı 2. Üç yumurtanın sarısı bir telle1 çay bardağı un dövülür, içerisine mandalinaYarım bardak su kabukları, süt, un, su katılır, hepberaber yine dövülür.3. Devamlı karıştırılarak muhallebigibi pişirilir. Ocaktan indirilir,servis kaselerine doldurulur.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-MEYVELİ KUP GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI500 gr. krem şanti 1.Krem şanti ve yoğurdu iyice200 gr. yoğurt karıştırın. Vişneleri tozşekerle250 gr. taze veya 8-10 dakika kısık ateşte çevirdiktendondurulmuş vişne sonra, soğumaya bırakın.Vişne suyu 2.Şekerli vişnelerin yarısınıKrema yoğurtlu karışıma katın ve buzlukta30 dakika dondurun. Üzerinde buzkristalleri belirince dışarı çıkarınve çatalla ezin.3.Kup kadehinin dibine, önceayırdığınız vişnelerden koyun.Üzerine bir parça vişne suyuekledikten sonra bir kaşıklayoğurtlu karışımdan koyun. Üstünükrema ile süsledikten sonra servisyapın. İsteğe göre kenarlarına küçükgofretler konabilir.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-MUHALLEBİ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak halis süt 1. Bir tencerede süt kaynatılır,(Bir litre) şekeri katılır, kaynatmaya devam1 fincan pirinç unu edilir.Yarım fincan nişasta 2. Ayrı, küçük bir kapta pirinç unu1 bardak toz şeker ve nişasta suda güzelce ezilir.1 fiske tuz. 3. Kaynayan sütten birkaç kaşıkalınarak nişastalı, pirinç unluerimiş mahlûlün içine karıştırılır.Hepsi ocakta kaynamakta olan şekerlisüte karıştıra karıştıra yavaş yavaşdökülür, top top olmamasına dikkatedilir. Tahta kaşıkla bir müddetdibine tutmaması için dibinden dekazıyarak devamlı karıştırılır.Sonra hemen tabaklara alınır.Soğuyunca servis yapılır.NOT: Arzu edilirse üzerine gül suyu,tarçın, beyazlatılmış badem, ya daMuhallebiyi tabaklara almadanvanilya, bir parça damla sakızıdövülür muhallebiye katılır.Muhallebi üzerine veya içine katılanşeylere göre isim alır:Gül suyu dökülürse gül sulumuhallebi, tarçın serpilirsetarçınlı muhallebi, badem döşenirsebademli muhallebi, henüz tenceredeiken vanilya katılırsa vanilyalımuhallebi ve damla sakızı katılırsasakızlı muhallebi adlarını alır.Muhallebinin pişip pişmediğinianlamak için kızdırılmış madeni birparçanın ucunu pişmekte olanmuhallebinin içerisine daldırıpçıkarmak kafidir. Ucuna muhallebiyapışmamışsa pişmiş demektir.Yapışırsa biraz daha pişirmekgerekir.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-NAZLI AŞ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 çay bardağı kırıklı 1. Üç bardak su içerisinde yıkanmışbeyaz pirinç pirinç, bir fiske tuz ile iyice1 bardak şeker yumuşayıncaya kadar haşlanır.3 bardak su 2. Haşlanan pirinç içerisine şekeri1 fiske tuz. dökülür, tekrar kaynatılır,tabaklara alınır.Üzerine: 3. Üzerine dövülmüş badem veya cevizDövülmüş badem yada serpilir.ceviz.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-ŞEKERSİZ MUHALLEBİ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak süt 1. Süt bir fiske tuzla kaynatılır.1 fincan pirinç unu 2. Ayrı bir kapta pirinç unu veYarım fincan nişasta nişasta bir çay bardağı suda ezilir.1 fiske tuz 3. Kaynamakta olan sütten bir kaşık1 bardak pudra alınır, bu ezilen nişastalışekeri. maddelere karıştırılır, sonra üç,dört kaşık daha alınır,karıştırılır.4. İyice karıştırılan nişastalı,pirinç unlu maddeler süt içerisinesicim gibi akıtılır, bir taraftan datahta kaşıkla top top olmaması içindikkatlice çabuk çabuk karıştırmayadevam edilir. Hepsi yirmi dakikakadar dibini de tutmamasına dikkatedilerek iyice kıvama gelinceyekadar pişirilir. Ocaktan alınır, düzbir kap içerisine ince olarakdüzgünce dökülür.5. Soğuyunca küçük düz kaplaraalınır, üzerine pudra şekeridökülür, gülsuyu serpilerek yenir.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-SÜTLAÇ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 su bardağı süt 1. Bir buçuk su bardağı su1 su bardağı şeker içerisinde bir fincan ayıklanmış,1 fincan kırıklı yıkanmış pirinç ateş üzerinde iyicebeyaz pirinç yumuşayıncaya kadar haşlanır,1 silme kaşık nişasta ateşten indirilir. Bir tahta kaşıklaiyice ezerek dövülür.1 silme kaşık pirinç 2. Başka bir tencereye 4 bardak süt,unu bir bardak şeker, bir tutam tuz,1 tutam tuz. haşlanıp, ezilen pirinç katılır,karıştırılır, kaynamaya bırakılır.3. Yine ayrı küçük bir kapta pirinçunu ve nişasta birlikte biraz su ileezilir. Kaynamakta olan 2 numaradakimalzemeden birkaç kaşık alınır.Karıştırarak pirinç unu ve nişasta 2numaradaki malzemeler üzerine birtaraftan kaşıkla karıştırılaraksicim gibi akıtılır, yinekarıştırmaya devam edilir, bilhassatop top olmamasına dikkat edilir. Ondakika kadar kaynatılır, ocaktanalınır. Hemen kâselere takdimedilir. Arzu edilirse dövülmüş bademveya yeşil fıstık, fındık serpilir.Fırında Sütlaç:Fırında ateşe dayanacak kaplariçerisine sütlaçlar şöyle konur.Boşbir tepsiye bir miktar su katılır,üzerine sütlaçlar dizilir. Fırınınyalnız üzeri kızdırılır. Böylecesütlaçların yalnız üzeri kızartılmışolur.Sütlaçlara pişmeye yakın vanilya dakatılabilir, gülsulu sütlacı dasevenler vardır. Arzuya görebunlardan biri konabilir.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-TAVUK GÖĞSÜ GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 bardak halis süt 1. Haşlanmış yarım tavuğun yalnız1 fincan pirinç unu göğüs etleri alınır. Bu beyaz göğüs1 fincan nişasta etleri elle tiftik gibi didilir.1 bardak toz şeker Didilen bu etler suda yıkanır, suyu1 fiske tuz sıkılır. Tekrar temiz su içineHaşlanmış yarım konarak bekletilir. Hatta bir ikitavuğun yalnız göğüs saat kadar suda bırakılırsa birkaçeti. defa sudan çıkarılır, suyu sıkılır.Yine yeniden temiz su içerisinekonur.2. Dört bardak (bir litre) halis sütkaynatılır. Sudan tavuk göğsü etleriçıkarılır suyu iyice sıkılır.Kaynamakta olan süt içerisineatılır, tahta kaşıkla eze ezepişirmeye devam edilir. Sonraateşten alınır, bir tarafa konur.3. Su ile ezilmiş pirinç unu venişasta içerisine sütten bir kaçkaşık alınır, karıştırılır.4. Karıştırılan 3 numaradaki nişastave pirinç unu yine karıştırılarakbir tarafa koyulan süt içerisinedökülür. Tekrar ateşe konur.5. Hepsinin üzerine şekerin deilâvesiyle iyice koyulaşıncaya kadarve dibine tutmaması için çabuk çabukher tarafından dövülerekkarıştırılır. Bir müddet karışıncasakız gibi olur. Servis tabaklarınakonur.6. Üzerine gülsuyu veya tarçın,arzuya göre ince kıyılmış Antepfıstığı, kıyılmış fındık, Hindistancevizi tozu serpilir.

  Recipes Glossary
 • TATLILAR-ZERDE GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 çay bardağı 1. Beş bardak su içerisine yıkanmışkırıksız iyi cins pirinç katılır. Pirinç taneleripirinç yumuşayıncaya kadar haşlanır. Şekeri2 su bardağı toz katılır, tekrar kaynatılır.şeker 2. Evvelce suda ıslatılıp, eritilmiş1 kaşık nişasta safran, zerdeçal (safran bulunmazsa5 su bardağı su yalnız bir tatlı kaşığı zerdeçal1 tutam zerdeçal. sıcak suda eritilerek kullanılır)haşlanan pirince dökülür. KaynamayaÜzerine: bırakılır.Fındık, fıstık, üzüm,nar tanesi, tarçıntozu, ağartılmışbadem.

  Recipes Glossary

Last Searched Words

 • TATLILAR

  2022-05-23 01:12:49
  Dream Dictionary of Phrase
 • Şimdicilik.

  2022-05-23 01:12:48
  Philosophical Dictionary
 • esponente

  2022-05-23 01:12:47
  Italian - Turkish dictionary
 • aspirin

  2022-05-23 01:12:47
  Turkish - French Dictionary
 • gülünçleştirmek

  2022-05-23 01:12:46
  Turkish - English dictionary
 • sıhhatler olsun

  2022-05-23 01:12:46
  Turkish - German Dictionary
 • yeğen

  2022-05-23 01:12:45
  Turkish - English dictionary
 • MEDMEC

  2022-05-23 01:12:44
  Ottoman - Turkish Dictionary
 • TIRMANMA

  2022-05-23 01:12:43
  Environmental Glossary
 • LEDE-T-TAHKİK

  2022-05-23 01:12:43
  Ottoman - Turkish Dictionary

Keyword Searches

 • English - Turkish Dictionary
 • ılık

  2022-05-23 01:08:23
  Turkish - French Dictionary
 • necesen

  2022-05-23 00:35:47
  Azerbaijani - Turkish Dictionary
 • hercai

  2022-05-23 00:26:51
  Turkish - German Dictionary
 • PÜRYAN

  2022-05-23 01:07:11
  Ottoman - Turkish Dictionary
 • açık

  2022-05-23 01:10:05
  Turkish - French Dictionary
 • vuslat

  2022-05-23 01:00:17
  Turkish - Kurdish Dictionary
 • çüş

  2022-05-23 01:08:07
  Turkish - German Dictionary
 • Rh NULL HASTALIĞI

  2022-05-23 01:07:22
  Medicine and Hematology Glossary
 • kûnek

  2022-05-23 01:07:55
  Kurdish - Turkish dictionary