Tüm Sözlükler
reklam sol

11 record(s) found.

 • kadayıfqedayif.

  Turkish - Kurdish Dictionary
 • KADAYIFTel kadayıf ilim ve hidayete, istikamet üzere dosdoğru yaşamaya delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Tatlılar.)

  Dream Dictionary of Phrase
 • kadayıfany of several desserts (i.e. telkadayıf, ekmekkadayıfı, yassıkadayıf).

  Turkish - English dictionary
 • kadayıfçımaker or seller of kadayıf.

  Turkish - English dictionary
 • KADAYIFLAR-CEVİZLİ BURMA TEL KADAYIF GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI750 gr. tel kadayıf, 1. 6 bardak şeker, 3.5 bardak su ile250 gr sade yağ ya kaynatılır, bir kaşık limon suyuda margarin, ilavesi ile iki dakika daha kaynatmaya6 su bardağı şeker, devam edilir. Üzerinden köpükler3.5 su bardağı su, alınarak ocaktan indirilir, soğumaya1 yemek kaşığı limon bırakılır.suyu, 2. Bir tutam kadayıf alınır, elle2 bardak dövülmüş didiklenir, koparılmaz. Altıceviz. görünmeyecek sıkı bir şekilde düz yereyayılır. Uzunlamasına serilen bukadayıfın ortasına yine uzunlamasınaceviz konur. İki elin parmakları ilebükülür, içler ortada kalır. Bu parçayağlanmış bir tepsiye ortadan başlamaküzere çörek halinde dolanır. İkincibükülen içli kadayıfta ilk dolanankadayıfın bitiminden başlamak üzeretepsiye konur. Böylece ortadan sonakadar tepsi sıkıca doldurulur ( Buişlem aynen sarığı burmada olduğu gibiyapılmış olur)3. Bir paket margarin, küçük fındıkbüyüklüğünde kadayıfların üzerinetaksim edilir. (Tereyağı ile yapılırsadaha güzel ve lezzetli olur)4. Tepsi fırına verilir. Hafifkızarınca fırından çıkarılır. Tepsininiçine girecek büyüklükteki bir başkatepsinin alt tarafı yarı pişenkadayıfın üzerine oturtulur veçevrilir. Yarı pişen kadayıf ikincitepsinin altına geçmiş olur. Bu defailk tepsiye kadayıf dikkatlicekaydırılır, böylece alt taraf üstegelmiş olur. Yine fırına verilir,üzeri iyice pembeleşinceye kadarfırında tutulur, çıkarılır.5. Evvelce hazırlanan ılıktan birazsıcak şurup, kadayıfın üzerinedökülür, ağzı kapatılarak şekeriçektirilir.

  Recipes Glossary
 • KADAYIFLAR-CEVİZLİ VEYA BADEMLİ TEL KADAYIFI GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI500 gr tel kadayıfı, 1. Şekerle su kaynatılır, limon suyu3 su bardağı şeker, katılır, köpükleri alınır, soğumaya2.5 su bardağı su, bırakılır.1 yemek kaşığı limon 2. Kadayıflar ister yağlı kadayıftasuyu, olduğu gibi yağla ovulur, ister sade1 bardak dövülmüş kadayıfta olduğu gibi yapılır, yağceviz içi yada konmaz.ağartılmış, dövülmüş 3. Yağlanmış tepsiye kadayıfın yarısıbadem içi elde ayrılıp koparılarak döşenir.Üzerine ceviz yada badem serpilir,kalan kadayıflar da bunlar üzerinedöşenir. Üzeri el ayalarıylabastırılır, biraz sıkıştırılarakdüzgün hale getirilir.4. Fırına verilir. Üzeri hafifcekızarınca bilinen şekilde ters yüzedilir, yine tepsiye kaydırılır, üzeride iyice kızartılır. Fırındançıkarılır, ılık hale getirilen şekerşerbeti, üzerine dökülür.

  Recipes Glossary
 • KADAYIFLAR-FİNCANDA TEL KADAYIF GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI500 gr kadayıf, 1. Şeker, su ile kaynatılır, üzerine250 gr tereyağ veya bir kaşık limon suyu dokülür. Köpüğübir paket margarin, alınır. Ocaktan indirilir, soğumaya4 bardak şeker, bırakılır.3 bardak su, 2. Kadayıf bir tencereye konur, elle1 kaşık limon suyu, ayrılır, koparılır, üzerine eritilimişağzı yayvan kahve ılık yağ dökülür. Yağla kadayıflarfincanı iyice didiklenip oğulur. Böylece yağkadayıfa yedirilir.3. Yağlanmış bir tepsi hazırlanır.4. Bir fincan içerisine kadayıftan birparça alınır. Parmak uçları ilefincandaki kadayıflar basılır, iyiceşıkıştırılır. İki parmak ucuylakaydırılarak kubbe halini alır.Yağlanmış tepsiye yavaşça konur,aralıksız olarak fincandan çıkankadayıflar tepsiye sıralanır.5. Tepsi fırına verilir, üzerikızarıncaya kadar fırında tutulur.6. Fırından çıkarılan kadayıflarüzerine bir kepçe ile soğutulmuş ılıkşurup gezdirilir, tepsinin üzerikapatılarak şekeri çektirilir.NOT:Arzu edilirse fincana kadayıf konurkenfincanın yarısı kadayıfla doldurulur,araya herhangi bir içten -ceviz vesair- konur, sonra kadayıflatamamlanır.

  Recipes Glossary
 • KADAYIFLAR-MUHALLEBİLİ KADAYIF GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 adet tek ekmek 1. İki bardak şeker, bir bardak sukadayıfı, içerisinde kaynatılır. Limonu katılır300 gr. margarin yine kaynatılır, köpüğü alınır,İçi için: ocaktan indirilir.1.5 su bardağı 2. Beş bardak süt ve şeker kaynatılır,şeker, üzerine ayrı bir kapta boza halinde5 bardak süt, eritilmiş pirinç unu ve nişasta azar1 fincan pirinç unu, azar dökülmek, bir taraftan da1 kaşık nişasta, karıştırmak suretiyle muhallebide1 yumurtanın yalnız olduğu gibi pişirilir. İyicesarısı, koyulaştırılır.1 fiske tuz, 3. Yağlanmış bir tepsiye, evvelce2 kaşık ince yağla ovulmuş olan kadayıflarınkıyılmış portakal yarısından fazlası tepsininreçeli. kenarlarından sarkacak şekildeŞurubu için: döşenir.2 bardak toz şeker, 4. Tepsideki kadayıflar üzerine pişen1 tatlı kaşığı limon koyu muhallebi güzelce yayılır.suyu, 5. Tepsinin kenarlarından sarkan1.5 bardak su. kadayıf içe doğru devrilir. Yarıdan azkalmış olan kadayıf da muhallebiüzerine düzgün bir şekilde döşenir.Hafif bastırılır. Bir saat kadaröylece bırakılır.6. Tepsi fırına verilir, üzeri hafifkızarınca altüst edilir, tekrar fırınaverilir, üzeri iyice kızarıncaya kadarfırında tutulur.7. Fırından çıkan tepsi üzerine 1numaradaki ılık şurup dökülür.Şurubunu çekince servis yapılır.Hafif, lezzetli bir tatlı olur.

  Recipes Glossary
 • KADAYIFLAR-SADE TEL KADAYIFI GEREKLİ MALZEME YAPILIŞIYarım kilo tel 1. Kadayıf pişirilecek tepsi yağlanır.kadayıf,4 bardak şeker, 2. Kadayıflar elle birbirinden3 bardak su, ayrılır, uzunlar koparılır, tepsiye1 kaşık limon suyu, düzgünce döşenir, avuç ayaları yada1 kaşık tereyağı altı düz bir kapla bastırılır, iyicedüzlenir.3. Bir fırına sürülür, üzeri hafifçekızarınca çıkarılır, üzerine yeni birtepsi kapayarak alt üst edilir. Yineeski kadayıfın pişen tepsisinedikkatle kaydırılır. Tekrar fırınasalınır. Bu defa üzeri nar gibikızarıncaya kadar fırında tutulur,çıkarılır.4. Dört bardak şeker üç bardak sudaeritilip kaynatılır. Bir kaşık limonsuyu dökülür, üzerinden köpükleralınır atılır, ılık bir hale gelinceyekadar bekletilmiş olması gerekir. Eniyisi kadayıfa başlamadan evvelşurubunu hazırlamaktır.5. Fırından çıkan pişmiş kadayıfüzerine ılık haldeki şurubu dökülür.Yumuşak olması istenirse üzerine birkapak kapatılır.NOT:Bu kadayıf fırına verilmeden önceüzerine küçük parçalar halinde yağkonursa daha lezzetli olur.Tabaklara konurken üzerlerine ceviz,fındık, antep fıstığından herhangibirisinin çekilmişi serpilebilir veyakaymak konabilir.

  Recipes Glossary
 • KADAYIFLAR-SÜTLÜ TEL KADAYIFI GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI500 gr. tel kadayıf, 1. Sütle şeker kaynatılır, soğumaya200 gram yağ, bırakılır.3 bardak şeker, 2. Bir kapta kadayıflar parmaklar3 bardak süt arasında ayrılır, koparılır. Üzerineerimiş ılık yağ gezdirilir, yağlakadayıflar iyice ovulur. Sonrayağlanmış tepsiye düzgünce döşenir.Üzeri el ayaları ile basılır birazsıkıştırılır.3. Tepsi fırına verilir, üzeri hafifkızarıncaya kadar fırında tutulur.Fırından çıkarılır, ters çevrilmişdiğer bir tepsi üzerine kadayıfın üstüalta gelmek üzere çevrilir, evvelkitepsi boşaltılır. Bu defa ilk döşenentepsi üzerine kaydırılarak bozmadanaktarılır, böylece alt üst olmuş olur.Tekrar fırına sürülür üstü güzelcekızartılır. Fırından çıkartılır.4. Soğumuş şekerli süt, pişenkadayıfın üzerine gezdirilir. Şurubunuçekmesine kadar bekletilir. Şayetşurubunu çekmezse üzeri kapatılarakçektirilir.Sütle yapılan kadayıflar daha yumuşakolur.NOT:Sütle yapılan şuruba limon veya limontuzu katılmaz, çünkü limon, sütü hemenkeser.

  Recipes Glossary
 • KADAYIFLAR-YASSI KADAYIF GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI500 gr. yassı 1. Evvela dört bardak şeker, üç buçukkadayıf, bardak su ile on dakika kadar4 bardak şeker, kaynatılır, bir tatlı kaşığı limon3.5 bardak su, suyu ilave edilir. Bir dakika kadar4 yumurta, kaynadıktan sonra ateşten indirilir,1 bardak çiçek yağı, soğumaya bırakılır.1 bardak dövülmüş 2. Yumurtalar kırılır, çatallaceviz, çırpılır.1 tatlı kaşığı limon 3. Çok tazesinden yassı kadayıfınsuyu. kenarları makasla kesilir. Kenarlarıkuru olup, kesilmezse şurubunu iyicealmaz.4. Kenarları kesilen bu kadayıflaryumurtaya bulanır, kızgın yağda heriki tarafı kızartılır. Delikli kepçeile yağları süzülür.5. Evvelce hazırlanan bir tencereiçerisinde kaynamakta olan suyaatılır, hemen çıkarılır, şerbetiniçerisine konur. Veya şerbet dökülmüşbir tepsiye sıralanır. Kadayıflarınhepsi bitince üzeri kapatılarak ondakika kadar ateşte pişirilir. Yineüzeri örtülü olarak soğumayabırakılır.6. Şurubunu iyice çeken kadayıflartabaklara alınır, üzerlerine dövülmüşceviz serpilerek sofraya getirilir.NOT:Bu yassı kadayıfların üzerine çekilmişfındık yada badem serpilebilir. Birerparça kaymak da konabilir. Şekeriniçekmiş iki kadayıf arasına bu içlerdenherhangi biri konabilir. Zevk veimkana bağlı.

  Recipes Glossary
reklam sol
reklam sol

Last Searched Words

Keyword Searches

reklam sol